Co zrobić na wypadek śmierci w domu?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub, w przypadku gdy zgon nastąpi w nocy, podczas świąt lub w niedzielę, z numerem alarmowym 112. Po przybyciu uprawnionego lekarza lub ratownika, wypisze on kartę zgonu lub zostawi kartę informacyjną zgonu. Warto pamiętać, że czas przyjazdu karetki może wynieść nawet kilka godzin.

Teraz, można skontaktować się z naszym Domem Pogrzebowym pod całodobowym numerem 518 518 208. W momencie, gdy nasi pracownicy przyjadą na miejsce, zajmą się zabezpieczeniem ciała oraz na specjalnych noszach przetransportują je do naszego prosektorium, a rodzinie udzielą niezbędnych informacji.

Z kartą informacyjną zgonu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po kartę zgonu. Następnie, wraz z dowodem osobistym oraz dowodem osobistym osoby zmarłej, należy zgłosić fakt zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, w którym nastąpił zgon. Tam uzyskuje się akt zgonu, który jest niezbędny do dalszych działań.

Jesteśmy świadomi, że organizacja pogrzebu to bardzo trudny i emocjonalny czas dla bliskich zmarłej osoby. Dlatego też jesteśmy tu po to, aby pomóc w tej trudnej sytuacji. Potrzebujesz więcej wsparcia : https://liliamyszkow.com/porady/nie-jestes-sam-radzenie-sobie-z-zaloba-w-spoleczenstwie/

Co zrobić w przypadku śmierci bliskiej osoby w szpitalu?

Jeśli zdarzy się a sytuacja, że bliska osoba umrze w szpitalu procedury nieco się różnią.

W przypadku śmierci bliskiej osoby w szpitalu nie trzeba się spieszyć. Szpitale mają obowiązek zaopiekować się zmarłym i zabezpieczyć jego ciało w chłodni do 48 godz. Dlatego nie trzeba podejmować natychmiastowych działań – tym bardziej, że czasami nawet informację o zgonie otrzymujemy dopiero rano. Zasady mogą się trochą różnić w zależności od szpitala, dlatego podpowiadamy, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z naszym biurem pod numerem 518 518 208, a nasi pracownicy udzielą szczegółowych informacji.

W przypadku naszego szpitala powiatowego w Myszkowie ciała osób zmarłych przewożone są do prosektorium miejskiego przy ulicy Jana Pawła II 100.

Pierwsze formalności, związane z zgonem bliskiej osoby, załatwia się na oddziałach szpitalnych, gdzie personel medyczny wystawi kartę statystyczną zgonu i udzieli potrzebnych informacji. Warto w czasie załatwiania formalności zawsze mieć ze sobą wszystkie dokumenty osobiste zmarłego oraz dokumenty, które mogą być potrzebne przy załatwianiu formalności po zgonie czy też dokumenty potrzebne do zgłoszenia zgonu w urzędzie stanu cywilnego.

Następnie, wraz z dowodem osobistym oraz dowodem osobistym osoby zmarłej, należy zgłosić fakt zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, w którym nastąpił zgon. W ten sposób można uzyskać akt zgonu, który jest niezbędny do dalszych działań.

Ważne, abyś wiedział/a, że to Ty decydujesz, kto zajmie się organizacją pogrzebu Twojego bliskiego.

👉 Nie pozwól, aby presja czy sugerowanie ograniczały Twoje prawa do wyboru. Prawo jasno stanowi, że rodziny mają pełną swobodę w wyborze firmy pogrzebowej, niezależnie od tego, kto pierwszy zaoferuje swoje usługi.

👉 To firma pogrzebowa wybrana przez Was, a nie prosektorium czy szpital, powinna koordynować dalsze działania. Mimo że sugestia kontaktu może pojawić się w trakcie rozmów, pamiętajcie, że jesteście wolni w swoim wyborze.

👉 Pamiętaj o swoich prawach i możliwościach wyboru. W tych trudnych chwilach ważne jest, aby decyzje były zgodne z Twoimi życzeniami i potrzebami, a nie wynikiem presji czy pośpiechu.

Jesteśmy świadomi, że organizacja pogrzebu to bardzo trudny i emocjonalny czas dla bliskich zmarłej osoby. Dlatego też jesteśmy tu po to, aby pomóc w tej trudnej sytuacji. Potrzebujesz więcej wsparcia : https://liliamyszkow.com/porady/nie-jestes-sam-radzenie-sobie-z-zaloba-w-spoleczenstwie/